טיפים לרכישת דירה מקבלן: כל מה שחשוב לדעת

כיום ניתן למצוא בכל רחבי הארץ דירות חדשות מקבלן המוצעות למכירה. ישראלים רבים מעדיפים לרכוש דירה חדשה היישר מהקבלן ולא דירה יד שנייה, יחד עם זאת, חשוב מאוד להבין כי מדובר על תהליך שיש לבצע בצורה מוצלחת וזהירה שלב אחר שלב וזאת בכדי שלא תשקיעו את הכסף שלכם לחינם.

אם אתם מחפשים בלוח תל אביב נדלן דירה חדשה מקבלן ויש לכם פרויקט כלשהו שאתם חושבים על לרכוש בו דירה חדשה, כדאי שתקראו את הדברים הבאים טרם אתם בוחרים את הדירה הרלוונטית לרכישה ומבצעים את הליך הרכישה.

כיצד קונים דירה מקבלן בצורה נכונה?

בכדי לרכוש דירות מקבלן בצורה נכונה שלא תסכן את הכסף שלכם, הנה כמה שלבים חשובים שכדאי שלא לדלג עליהם בתהליך הרכישה:

ראשית כל, יש להתחיל בבירור הפרטים אודות הפרויקט שאתם מתעניינים בו, כיצד הוא צפוי להיראות, כמה דירות יהיו בכל בניין, האם יהיו מסביב פיתוחים סביבתיים ותשתיות, מיהו היזם ומיהי החברה הקבלנית המבצעת, מהו היעד לאכלוס, מהם תנאי התשלום ועוד. לא פעם החברה הקבלנית היא גם היזם. בהתאם לפרטים הראשוניים שתאספו תהיה לכם אפשרות להחליט האם אתם מעוניינים בדירה בפרויקט או לא.

חשוב מאוד לבחון את הסביבה של הפרויקט. יש לבדוק האם קיימים מפגעים בטיחותיים באזור, האם קיימים מטרדים סביבתיים או גורמי רעש, האם מתוכננת להיות תחנת אוטובוס מתחת לבניין שלכם שיכולה להסב רעש. מעבר לכך כדאי לבדוק האם יש גן ילדים או בית ספר בסמוך למקום במידה ואתם רוצים שיהיה אחד קרוב או במידה ואתם חוששים שתהיה הפרעה של רעש במהלך היום וכן לבדוק האם יהיה מרכז מסחרי בסמוך לבניין שיכול לגרום לפקקים רבים ולמצוקה במקומות חנייה באזור.

קרדיט לתמונה: pixabay
קרדיט לתמונה: pixabay

בדיקה לגבי היזם והקבלן

אין ספק שחשוב מאוד לבדוק מי היזם ומי הקבלן של הפרויקט. היזם מהווה את הסמכות העליונה באיכות וביצוע של הפרויקט והוא זה שאחראי על התכנון, קבלת ההיתרים הנדרשים עבור בנייה, קבלת ליווי בנקאי לפרויקט, שיווק הדירות ומכירתן ועוד. למעשה, ניתן לומר כי כאשר רוכשים דירה חדשה מתנהלים מול היזם וסוגרים מולו את החוזה. על כן, יש לבדוק את הגב הפיננסי שלו, את הניסיון שיש לו והוותק בתחום ניהול פרויקטים דומים, את המוניטין שלו, האם יש המלצות או דיס המלצות ועוד. כדאי לבחור ביזם עם ניסיון עשיר אשר ידוע בניהול מסודר של כל היבטי הפרויקט מתחילתו ועד סופו.

בנוסף לכך, חשוב לבדוק מיהו הקבלן בפרויקט ומיהי חברת הבנייה שבונה את הפרויקט. גם במקרה הזה שוב מאוד לבדוק את המוניטין של הקבלן והחברה. יש לבדוק מהו טיב הבנייה בפרויקטים דומים והאם נעשה שימוש בחומרים בסטנדרט איכות גבוה. חשוב לבדוק אם דיירים בפרויקט אחר של הקבלן מרוצים.

בדיקת בעלות על הקרקע

חשוב מאוד לבדוק למי שייכת הקרקע והאם לא קיימים עליה עיקולים או שעבודים שונים. כאשר הפרויקט נבנה כחלק מעסקת קומבינציה חשוב לוודא שקיימת הערת אזהרה לטובת היזם וכי הוא יכול לרשום הערת אזהרה לטובת רוכשי הדירות.

דברים נוספים שחשוב מאוד לבחון הם: המפרט הטכני של הדירה והאם ניתן לשנות את מה שרוצים, מה כולל מחיר הדירה ואיזה עלויות נוספות צפויות לכם ועוד.