האם מגפת הקורונה תשפיע על ירידת מחירי הדיור כמו נפילתה של הבורסה?

בשנים האחרונות התרחשה עלייה חדה ומדורגת של מחירי הדיור בטירת כרמל ואלה זינקו לראש הפירמידה. מחירי הדיור בטירת כרמל עולים בהתמדה כבר כמה שנים, אבל למה זה קורה ועד מתי זה יחזיק מעמד? חדשות העיר טירת כרמל מנסים לענות על כל השאלות.

מחירי הנדל"ן בטירת הכרמל זינקו בשנים האחרונות עד כדי כך, שהם שווי ערך למחירים של צפון מרחב השרון (נתניה, בנימינה, כרכור ועוד), הידועים כגבוהים בהשוואה לאזורים אחרים בארץ. השינוי המדהים הזה החל במקביל להפיכתה של טירת הכרמל לעיר ללא הפסקה. כניסת העיר לפרויקט מחיר למשתכן, גם היא שמה אותה על המפה ומחירי הדיור המאמירים לשיאים בלתי אפשריים במרכז הארץ דוחפים את הקונים לכיוון הפריפריה, לחפש שם דירות במחיר מציאה.

כל הגורמים הללו הפכו את העיר אטרקטיבית ליזמים המחפשים השקעה משתלמת. גם משפחות המחפשות דירות למכירה, בייחוד אלה המגיעות מאזור חיפה והקריות, יקנעם והסביבה.

עוד נתון שפועל לטובת העיר ומביא אליה לא מעט יזמי נדל"ן, הוא קרבה משמעותית למתחם מת"ם, אצטדיון סמי עופר, מנהרות הכרמל, כביש החוף ועוד. כל אלה מעלים את ערך הנכסים שבעיר והופכים את ההשקעה משתלמת מאוד.

תמונה של: וירוס קורונה

כיצד צפויה להשפיע מגפת הקורונה על מצב הנדל"ן בטירת הכרמל?

המגפה שמטלטלת ומזעזעת את עולם הנדל"ן בכל נקודה על גבי הגלובוס, משפיעה כמובן גם על ישראל ועל טירת הכרמל. מצב זה מדגיש ומחזק את הקשיים הכלכליים והמיתון הצפוי בעקבות המגפה העולמית. נכון לימים אלה, הדבר בא לידי ביטוי בהאטה במכירת דירות בטירת כרמל ואף הורדה דרסטית במחירים, בגלל מצב המשק המידרדר במהירות בעקבות המגפה.

אינדיקציה נוספת לגבי העתיד היא נתוני הבורסה, המעידים על ירידות חדות בשבועות האחרונים. גם על שוק הנדל"ן המגמה הזאת לא צפויה לפסוח. עוד גורם מהותי, שצפוי לפגוע בשוק הנדל"ן הוא יישום תכנית הממשלה, בנושא הוצאת עובדים לחל"ת, מה שצפוי לגרום לירידות חדות נוספות במשק ובבורסה.

ככל שיחמירו ההגבלות והממשלה תיישם צעדים חמורים יותר, כמו סגר מלא, כך תחריף הפגיעה במשק, בעקבותיה ירדו מחירי הדירות וגם מצב הבורסה יושפע מכך לרעה.

האם גם פרויקט מחיר למשתכן נדבק בקורונה?

באופן לא מפתיע, שואלים את עצמם גם רוכשי הדירות במסגרת מחיר למשתכן בטירת כרמל: האם מחוסרי דיור שהשקיעו את מיטב כספם במסגרת מחיר למשתכן יאלצו להיות מחוסרי דיור לתקופה נוספת? מסתמן שהתשובה היא כן. אם כך, מהו הצעד הנכון הבא?

הצעד הנכון הבא למוכרי דירות בטירת כרמל

האם זה הזמן למכור דירה? או להישאר במקום ולקוות שפגיעתה הרעה של הקורונה תפסח עליכם ועל הנכס שלכם? התשובה אינה חד משמעית, אם כי מסתמן כי מכירת דירות בתקופה הקרובה תהיה בלתי משתלמת עד בלתי אפשרית, לפחות לא במחירים משתלמים למוכרים (משתלמים מאוד לקונים). המצב הירוד במשק, עליה חדה במספר המובטלים ועסקים נפגעים מהמצב, מאטים את המשק עד לעצירה מלאה, יוצרים הפסדים ופגיעות קשות בכל הדרגים.