תרומה וולנטרית יכולה לשנות את המערכת

שואפים לקחת חלק בשינוי מערכתי בקרב בתי החולים בארץ? מקומכם כאן!
בבתי החולים קיים מערך התנדבות מגוון, המאפשר התנדבות מסוגים שונים. על סוגי ההתנדבויות השונות בבתי החולים, במאמר הבא.

ליצן רפואי

על ליצן רפואי כבר שמעתם? לא. הוא לא ליצן מסורתי שכולנו מכירים מחג הפורים אלא תפקידו לרומם את מצב רוחם של המאושפזים ואף לסייע בריפוי המנטלי בגילאים ובמצבים השונים על ידי עשיית פעולות שונות כמו:

  • עשיית קסמים
  • הבאת בלונים בצורות שונות
  • הפעלת מוזיקה
  • איפור פנים
  • ג'גלין
  • סיפור בדיחות
  • הרקדות ועוד'

ביצוע פעולות אלה יכול בהחלט לשפר את מצב רוחם של המאושפזים וכידוע, כשמצב הרוח משתפר, איתו גם המצב הפיזי.

ישנם לא מעט מקרים בהם ילדים למשל, חלו במחלות קשות כגון: סרטן. ילדים אלה אושפזו בבתי החולים ובמשך הזמן מצב רוחם דעך, גם בעקבות משברם הנפשי של ההורים הצריכים להתמודד עם בית, עבודה, ילדים נוספים מלבד הילד החולה.

כשליצן רפואי מגיע לבית החולים ומספק אפילו מעט תשומת לב בדרכים שונות לילדים כאלה, מצב רוחם יכול לעלות עד לבלי הכר, ובעקבות כך הריפוי נעשה מהר וקל יותר.

סיוע למשפחות החולים

מלבד סיוע לחולה עצמו, קיימת אופציית התנדבות וסיוע למשפחות החולים השוהות בבתי החולים במשך שעות ארוכות וזקוקות גם הן לחיזוק פיזי ונפשי כאחד.

אמנם בתי החולים בישראל מספקים מענה גם משפחות החולים הבא לידי ביטוי בהצמדת עובדת סוציאלית ומתן ארוחות ושתייה במהלך השהות לצד בני משפחותיהם, אך התחושה שונה כשזה ניתן מגורם שנותן שלא על מנת לקבל.

הסיוע יכול להיות הן בשהות לצד החולים, אף רק לשעה בודדת. שהות זו תאפשר למשפחת החולה להתאוורר ולהמשיך לשמור על שגרת חייהם, במידת האפשר.

אוורורם הנפשי של משפחת החולה חשוב מאוד הן לחולה והן למשפחתו, שכן כשיש בן משפחה המאושפז בבית החולים, הקושי אינו רק לו אלא גם ולפעמים אף בעיקר לבני משפחתו החווים תחושות קשות כמו: דאגה, חרדה, לחץ ואף ייאוש.

לעומת זאת, כשניתנת למשפחה האפשרות להתאוורר, הדאגות אמנם לא נעלמות אך הן בהחלט יכולות להצטמצם ואיתן גם מפלס הלחץ יכול לרדת.

קרדיט לתמונה: depositphotos
קרדיט לתמונה: depositphotos

ליווי

ישנם אנשים מבוגרים בודדים, הזקוקים להגיע אל בית החולים כדי לבצע בדיקות שונות או לעבור טיפולים שונים שלעיתים אף הכרחיים מאוד.

הליווי מעניק לחולה את התחושה שהוא לא לבד, יש אדם נוסף הלוקח חלק במצבו וכך מצבו הנפשי ולעיתים גם הפיזי עשוי להשתפר פלאים.

הליווי גם מסייע בהכוונת החולה, שבמרבית המקרים מדובר באנשים מבוגרים שאינם יודעים כיצד להגיע אל בית החולים, לאן לפנות בהיכנסם אליו וכדומה'.

לסיכום, אם נתינה היא חלק בלתי נפרד מכם, התנדבות בבתי החולים היא אפשרות מדהימה המעניקה תחושת סיפוק רבה לנותן.