משתלם להשוות: השוואת קרנות השתלמות

קרנות השתלמות הן חיסכון אטרקטיבי המציע הטבות מס נרחבות לשכירים ולעצמאים. איך לבחור את קרן ההשתלמות ומסלול ההשקעות המתאימים למטרות החיסכון ולהעדפות שלכם? מה חשוב לדעת על השוואת ניהול השקעות לאורך זמן בקרנות השתלמות

דסי ניר

קרנות ההשתלמות עברו דרך ארוכה, כשהיו במקור כלי למימון השתלמויות לעובדים, וכיום הן חיסכון לכל מטרה שזוכה להטבות מס אטרקטיביות. על אף שקרן השתלמות הופכת לנזילה כבר לאחר 6 שנים – כך שניתן למשוך את הכסף בפטור ממס – הוותק הממוצע בקרנות ההשתלמות גבוה יותר. כלומר חוסכים רבים ממשיכים לחסוך בקרנות ההשתלמות למשך שנים ארוכות.

בעוד שבעבר קרנות השתלמות נפתחו בעיקר בהכוונת מקום העבודה או בעל רישיון פנסיוני, כיום קל מאוד לבחור את קרן ההשתלמות המתאימה עבורכם ולהעביר אליה גם קרנות השתלמות ישנות שפתחתם בעבר. גם אם אתם עובדים שכירים כדאי לדעת שאתם רשאים לבחור את קרן ההשתלמות אליה יעביר המעסיק את ההפקדות עבורכם.

למי משתלמת קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא אכן חיסכון משתלם במיוחד לעובדים שכירים כאשר המעסיק מפקיד בדרך כלל 7.5% לקרן על חשבונו ואילו לפחות שליש מההפקדה היא על חשבון העובד, כלומר אם המעסיק מפקיד 7.5% העובד יפקיד לפחות 2.5% מדי חודש. הפקדת המעסיק אף אינה נחשבת כהכנסה החייבת במס ולכן היא פטורה לחלוטין ממס. הטבת המס תינתן להפקדות המחושבות כשיעור משכרכם עד לתקרת שכר חודשי של 15,712 ש״ח נכון לשנת 2020. החיסכון שתצברו בקרן ההשתלמות יצבור לאורך השנים רווחים, ואלו יהיו פטורים בסופו של דבר מתשלום מס רווחי הון.

קרן השתלמות היא גם חיסכון אטרקטיבי מאוד לעצמאים, אשר בניגוד לשכירים יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות בכל עת. ההפקדה לקרן השתלמות נחשבת כהוצאה מוכרת, המקטינה את ההכנסה החייבת במס. ניתן לקבל הטבת מס זו על הפקדה בשיעור של עד 4.5% מההכנסה השנתית שלכם, ועד לתקרת הכנסה שנתית של 265,000 ש״ח בשנת 2020. עבור הפקדה לקרן השתלמות בסכום של עד 18,600 ש״ח, נכון לשנת 2020, תוכלו לקבל גם פטור מלא ממס רווחי הון בעת המשיכה.

קרדיט shutterstock

איך בוחרים קרן השתלמות?

כאשר בוחרים קרן השתלמות שתאפשר לחיסכון שלכם לצמוח, חשוב לשים לב לשני מרכיבים עיקריים:

1. ניהול השקעות איכותי

מאחר שהחיסכון בקרן ההשתלמות מושקע בשוק ההון, נרצה לבחור בחברה שמציעה ניהול השקעות איכותי באופן עקבי לאורך שנים. גם אם בשנה זו או אחרת תנאי השוק הובילו להפסדים בכל הקרנות. הרווחים שמושגים על החיסכון בקרן ההשתלמות מושקעים גם הם בקרן וכך, בזכות אפקט הריבית דריבית, מאפשרים לכם להגדיל את החיסכון לאורך זמן.

כדי למצוא את קרן ההשתלמות המתאימה ביותר לצרכים שלכם, תוכלו להשוות את קרנות ההשתלמות השונות בעזרת אתר גמל נט של משרד האוצר. האתר יאפשר לכם לבצע השוואה אובייקטיבית של ביצועי קרנות ההשתלמות במהלך תקופה של שנה, 3 שנים או 5 שנים. השוואה לאורך כמה שנים תאפשר לכם לנטרל שנה בודדת שבה היו ביצועים חריגים לטובה או לרעה.

2. מסלול השקעות מתאים למטרות החיסכון ולהעדפות שלנו

בכל קרן השתלמות תוכלו לבחור מסלול השקעות המתאים לכם, מתוך היצע רחב של מסלולים ברמות סיכון שונות. אחד היתרונות של קרן השתלמות הוא שניתן לשנות את מסלול ההשקעות בקרן בכל עת שתרצו מבלי לשלם מס או עמלה כלשהי. כך, כאשר תתקרבו למועד בו תרצו למשוך את כספי הקרן, תוכלו לעבור למסלול סולידי יותר, במטרה לצמצם את הסיכון להפסדים נקודתיים לקראת אותו מועד.

אם אתם יודעים מה מטרת החיסכון שלכם בקרן ההשתלמות או אם אתם יודעים שלא תרצו למשוך את הכסף מיד בתום 6 השנים, אפשר לשקול מסלול השקעה מנייתי יותר. מסלולים אלה יאפשרו לכם למקסם את פוטנציאל החיסכון – אך חשוב לקחת בחשבון שהם מגלמים גם סיכון גבוה יותר להפסדים מעת לעת. ככל שמשך זמן החיסכון בקרן גדול יותר, הרווחים שיצברו יושקעו חזרה בקרן ובעזרת אפקט הריבית דריבית יאפשרו לחיסכון שלכם לגדול בקצב מהיר הרבה יותר. חיסכון למשך שנים רבות, עד לגיל הפרישה למשל, יאפשר לכם למנף את קרן ההשתלמות לתוספת נאה לקצבת הפנסיה שלכם ובדרך ליהנות מהטבות המס הרבות שקרן ההשתלמות מציעה.

הביצועים של קרנות ההשתלמות גם משתנים בין מסלולי השקעה שונים מאחר שרמת הסיכון משפיעה על פוטנציאל התשואה בכל מסלול. כאשר אתם משווים בין קרנות ההשתלמות באתר גמל נט, חשוב להשוות בין מסלולי השקעה ברמות סיכון דומות כדי לקבל השוואה נכונה של קרנות השתלמות המתאימות להעדפות שלכם.

לסיכום, החיסכון בקרן השתלמות משתלם במיוחד לשכירים וגם לעצמאים. הטבות המס הרבות והגמישות בבחירת מסלול ההשקעות המתאים לכם הופכים את קרן ההשתלמות לחיסכון מתאים כמעט לכל מטרה. מטרת החיסכון בקרן ההשתלמות היא להצליח לצבור סכום גדול ככל שניתן, כדי שתוכלו להגשים את המטרות שלכם: חגיגת בר מצווה לילד, פירעון מוקדם של חלק מהמשכנתא, או אפילו הגדלת קצבת הפנסיה שתוכלו לקבל לאחר הפרישה מעבודה. כדי להגדיל את החיסכון כדאי להפקיד כמה שאפשר לקרן ההשתלמות במקרה של עצמאים, או לוודא שהפקדות המעסיק לקרן מחושבות מכמה שיותר רכיבי שכר אם אתם עובדים שכירים. חשוב לזכור שעל עצמאים שרוצים ליהנות מהטבות לשנת המס הנוכחית, יש להפקיד לקרן ההשתלמות עד לסוף דצמבר לכל המאוחר.

shutterstock