מחשבון התפתחות תינוקות – החסרונות והיתרונות של עקומות הגדילה

עקומת גדילה היא מדד המקובל במדינות המערביות, הנוגע להתפתחות תינוקות ומבוסס על מדידת משקל, אורך, היקף ראש וכד’. הורים רגילים לשמוע על עקומת הגדילה בעיקר בטיפת חלב, בה מודדים את התינוקות ומכניסים את הנתונים למעין טבלה ייעודית על מנת לעקוב אחר התפתחות התינוקת. אולם, חשוב לדעת כי קיימים גם מחשבונים למעקב אחר התפתחות התינוק ברשת, המיועדים לשימוש אישי של הורים, הנסמכים על עקומות הגדילה של ארגון הבריאות העולמי (WHO) ובעזרתם ניתן לקבל מידע חיוני על מה שמכונה "אחוזונים", שהם מיקום המדד של התינוק הספציפי ביחס לבני גילו. היקף ראש באחוזון 90 בגיל שבוע לדוגמא, יצביע על כך ש10% מהתינוקות שנמדדים בגיל שבוע הם בעלי ראש בהיקף גדול יותר.

תינוק נשקל למדידת עקומת הגדילה

מה חשיבות עקומת הגדילה?

כידוע, להתפתחות תינוקות ישנם שלבים קבועים, ולמרות שלכל תינוק הנתונים הטבעיים שלו הכוללים בין היתר גנטיקה ונתונים טבעיים אחרים, עדיין מומלץ לשים לב למקרים בהם תינוק איננו עומד במדדים הממוצעים שכן דבר זה עשוי במקרים מסוימים להצביע על בעיה שיש להתייחס אליה. בזמנים רגילים, ההורים נדרשים להגיע למעקב שוטף בטיפת חלב בה נעשה מעקב מקצועי על ידי אחות מוסמכת, אשר עושה שימוש בעקומת הגדילה.

מה חסרונותיה של עקומת הגדילה?

חשוב להבין כי עקומת גדילה איננה רק מדד חד פעמי הנוגע לשלבים מסוימים שכל חריגה בו עלולה חלילה להצביע על בעיה. למעשה, כל תינוק הוא אינדיווידואלי, ולכן אחיות בטיפת חלב נוהגות להרגיע הורים ולהסביר כי אמנם קיימת חשיבות למדד, אך גם לנתונים נוספים. למרות שמדובר במדידה הכרחית וחשובה, היא פעמים רבות עלולה להלחיץ שלא לצורך.

מה יתרונו הגדול של מחשבון התפתחות תינוקות אם כך?

לצד הנתונים עצמם הנאספים בכל שלב התפתחותי, יש לשים לב לאופן הגדילה ולהשתנותה, או בעצם - לעקומה. אם תינוק למשל קטן או רזה מהממוצע, אך המשקל שלו עולה בצורה תקינה, או אם תינוק בעל ראש גדול מהממוצע, אך היקף הראש לא עולה עם הזמן (נשאר על אותו אחוזון לצורך העניין) – מקרים כאלה עשויים להעיד על התפתחות תקינה, אם כי נציין שאין תחליף להיוועצות עם גורם מקצועי מוסמך על כל נתון חריג מהממוצע.

למרות שמחשבון התפתחות תינוקות איננו תחליף לטיפת חלב, הוא מאפשר להורים לעקוב אחרי התפתחות הילד ולראות האם ישנם מקרים המצריכים התייחסות מיוחדת או מעוררים חשד. לחלופין, נתונים אלה יכולים גם להרגיע את ההורים, בייחוד בעידן הקורונה, בה כולם מתבקשים למעט ככל הניתן בהגעה למרכזים בהם עוברים אנשים רבים במהלך היום.