השקעה במניות: איך מתחילים לסחור?

במהלך השנים האחרונות, יחד עם התקדמות הטכנולוגיה ומערכות המסחר הממוחשבות, מספר האנשים אשר מחליטים לוותר על שירותיהם של הבנקים ובתי ההשקעות הולך וגדל ואותם אנשים מתחילים לסחור באופן עצמאי על כספם דרך בורסאות בארץ ובחו"ל. כך למעשה, נהנים משליטה מלאה על כספם, מחליטים על כמות וסוג המניות אותם יחזיקו, באיזה מידת סיכון, מתי למכור ובאיזה מידת פיזור ועוד. כך גם נוסף על ההנאה מהיכולת לבצע פעולות השקעה בכל רגע נתון ללא צורך ביצירת קשר עם גורם חיצוני, תהנו גם מחיסכון משמעותי בדמי הניהול והעמלות הנגבים מגורמים חיצוניים אשר יבצעו את המסחר עבורכם.

איך מתחילים במסחר עצמאי בבורסה?

הצעד הראשון והחשוב ביותר יהיה הכרה ראשונית ומעמיקה של שוק ההון. לאחר מכן, יהיה עלינו לפתוח תיק השקעות באחת ממערכות הבורסה בחו"ל או בארץ או לחילופין דרך הבנקים הקיימים בארץ או בתי השקעות שונים הקיימים בארץ. לאחר שסיימתם לפתוח את תיק ההשקעות, מבצעים אימות במערכת כדי שתדע שאכן מדובר בכם ולא במתחזים - ומתחילים לסחור בהתאם לסכומים שהוגדרו מראש.

המסחר העצמאי יכול להתבצע דרך המחשב האישי או דרך סמארטפון. כשמדובר על השקעה במניות למתחילים, מומלץ להתחיל לאט ובזהירות, בסכומים קטנים אשר ניתן יהיה להגדיל בהמשך יחד עם הידע והניסיון שתרכשו לאורך הזמן.

קרדיט לתמונה: FREEPIK
קרדיט לתמונה: FREEPIK

עם כמה כסף אפשר להתחיל?

כדי לסחור באופן עצמאי בשוק ההון אין צורך בסכומי כסף גדולים. ניתן גם להשקיע סכומים של אלפים ואפילו מאות שקלים בחודש - תלוי במערכת הבורסאית שתבחרו לסחור דרכה, שכן כל אחד בעלת תנאי קבלה מסוימים - מכמות הכסף המינימלית לפתיחת תיק ועד לעמלות על קניית מניה ולכן חשוב לבחור בקפדנות את הבורסה דרכה תסחרו. אולם, חשוב לזכור שפוטנציאל הרווח וההפסד יהיה באופן יחסי בהתאם לסך גודל התיק שלכם.

מה זאת מניה?

חברה אשר מנפיקה את עצמה בבורסה עושה זאת כדי לגייס הון בתמורה להנפקת מניות חדשות - נניח והחברה לצורך הדגמה מנפיקה 5,000 מניות חדשות, אז רגע לאחר ההנפקה לציבור מספר המניות בחברה יעלה ל-10,000 מניות (5,000 מניות שהיו תחילה בתוספת 5,000 שהונפקו). במקביל לגידול במזומן, מקבלת החברה לחשבון הבנק שלה את התמורה בגין הנפקת מניות חדשות וההון שלה עולה. למי מתאים לסחור באופן עצמאי?

סחר באופן עצמאי בבורסה מתאים לאותם אנשים אשר מוכנים לשבת וללמוד את תחום ההשקעות באופן מעמיק עד כדי להבנה מלאה של השוק ובכלל על הבורסה בפרט ולהישאר כל עת עם היד על הדופק כדי להיות מוכנים לשינויים היום יומיים אשר קורים בשווקים . צריך לדעת להגיב במהירות המקסימלית - אך מנגד סוחר מוצלח צריך לדעת גם לחכות לעת הנכונה ולא לפעול בפזיזות ומתוך רגשות, שכן שינויים לעיתים קרובות עשויים להקטין את תשואתו של התיק ואף לגרום להפסדים.