ועדת היגוי בהשתתפות גורמי מקצוע בכירים בנושא תופעת הדמנציה נערכה בטירת כרמל

ביום שני (29/05), התקיימה ועדת היגוי בנושא חולי דמנציה שמתאפיינת בתסמינים הפוגעים בתפקודי המוח טבין המחלות המוערות שלה יש את מחלת האלצהיימר.

בועדת ההיגוי, השתתפו כל נותני השירותים לאזרחים הוותיקים בטירת כרמל, מנכ"ל עמותת עמד"א, מפקחת משרד הרווחה, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים וצוות האזרח הוותיק ומשפחתו של הרשות.

מטרת הוועדה הייתה לבנות קו אחיד לעבודה משותפת ושפה משותפת להבנת מחלת הדמנציה בקרב אנשי המקצוע השונים כגון, אבות קהילה תומכת ומטפלות מחברות הסיעוד בישוב וזאת בשל החשיבות כי גורמי הטיפול הנכנסים לבתיהם של האזרחים הוותיקים יידעו לזהות את הסימנים של המחלה שלעיתים קשה לאבחן אותם.

במהלך ישיבת הועדה, הובן כי יש חשיבות עליונה להצליח לזהות את המחלה עוד בשלביה הראשונים ולהפנות את המשפחה לגורמים המטפלים בקהילה בהקדם האפשרי. ללא ספק זיהוי מוקדם יביא להתמודדות טובה יותר.

מאז חודש ספטמבר פועל ברשות פרויקט ליווי וטיפול פרטני לבני משפחה המטפלים באדם עם דמנציה. פרויקט זה הינו מודל התערבות קצר מועד עם המטפל העיקרי ובני משפחה נוספים, אשר שם את המטפל העיקרי במרכז, ובמהלכו ניתנים ידע וכלים להתמודדות, עיבוד רגשי לתהליכים העוברים על בני המשפחה (אובדן, קבלה, שינוי), הפנייה למענים בקהילה והתארגנות מחדש של המשפחה תוך כדי הרחבת הרשת התמיכתית- משפחתית עבור המטפל העיקרי. אשר מטרתו ללוות ולתמוך במטפל העיקרי המטפל באדם עם דמנציה. בפרויקט זה עובדת סוציאלית מגיעה לביקורי בית ומלווה ומסייעת למטפל העיקרי בהתמודדות עם המחלה.