מהו ערך גליקמי ואיך זה קשור לצריכת חלבון

תוכן שיווקי

 

כל סוג של מזון שאנו מכיסים לגוף שלנו, משפיע על הגוף במגוון רחב של מובנים. אחת ההשפעות המשמעותיות של המזון, נוגעת לערך הגליקמי שלו (GI). התיאור הפשוט ביותר של ערך גליקמי, גורס שהערך הגליקמי של מזון, הוא המהירות שבה המזון הזה גורם לעלייה ברמת הגלוקוז בדם (במילים פשוטות יותר – עלייה ברמת הסוכר בדם). בשורות הבאות נדון בחשיבות של ערך גליקמי חיובי בגוף, וגן בדרכים לאיזון הערך הגליקמי, בעיקר באמצעות חלבונים.  

מהי החשיבות של ערך גליקמי חיובי בגוף

ערך גליקמי חיובי, הוא למעשה שחרור של הגלוקוז בגוף באיטיות ובמשורה.לפיכך, סוגי משון המשחררים את הגלוקוז אל הגוף באיטיות, הם מזונות בעלי ערך גליקמי חיובי. ככל ששחרור הגלוקוז בסוג מסוים של מזון הוא מהיר יותר, כך הערך הגליקמי שלו הוא נמוך יותר. סוגים כאלה של מזון, משפיעים לרעה על הגוף. מצד אחד, הם משחררים פרץ של גלוקוז בתוך זמן קצר, שגם לגוף בריא קשה להתמודד איתו, ועל אחת כמה וכמה למחי שסובל מסכרת, סמויה או גלויה. מצד שני, בתום תהליך השחרור של האנרגיה, האנרגיה שהמזונות מהסוג האמור מעניקים לגוף היא נמוכה, והנוכחות של המזון בגוף יוצרת הרגשה של אי נוחות. לעומת זאת, מזונות עם ערך גליקמי חיובי, משחררים אנרגיה במשורה ובאיטיות, ומאפשרים לגוף לנצל אותה ביעילות.

איך אפשר לשפר או לאזן את הערך הגליקמי בעזרת חלבונים

יש אנשים הסובלים מבעיות שונות, שמזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה עלולים רק להחמיר אותן. ההמלצה הגורפת שלנו היא להשתדל ככל שניתן לצרוך מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך, המשחררים את הגלוקוזה בקצב איטי וקבוע, ולא בפרך אחד של אנרגיה מרוכזת. בנוסף, שילוב של מזונות המכילים גלוקוז עם חלבונים, עשוי להיות יעיל. זאת, משום שהחלבונים מסייעים במידה רבה בספיגה של הגלוקוז, הנקשר לחלבונים. תהליך ההתקשרות הזה נקרא גליקוויזציה, ובמצבים מסוימים הוא יכול להיות יעיל מאד, בעיקר עבור מי שסובלים מרמות גבוהות של סוכר.

אימון גופני והורדת רמות הגלוקוז בדם

בנוסף לתזונה נכונה, הדרך הטובה ביותר להורדת רמת הסוכר בדם, היא אימון גופני. מזה זמן ידוע כבר שחולי סכרת, או מי שסובלים מרמות סוכר גבוהות שעדיין אינן מסווגות כסוכרת,  יכולים לאזן את רמות הסוכר בדם באמצעות אימון גופני. חשוב שהמאמץ יהיה מדוד, וחשוב שמי שעוסק באימון גופני יידע להתגונן מפני תוצאות אפשריות, כגון ירידת סוכר מהירה, וכן פגיעות שונות בשרירים. בנוסף לאמור לעיל, חשוב מאד גם לאזן את רמת החלבונים בגוף אחרי האימונים הללו. מוצרים שונים של הרבלייף, עשויים להוות פתרון איכותי למצב, לאזן את רמות החלבון ולסייע למתאמן להתאוששות מהירה. רוצים לדעת עוד? צרו קשר כעת ואנשי המקצוע שלנו יחזרו אליכם בהקדם.