מהו עומס גליקמי וכיצד הוא משפיע על תחושת השובע

תוכן שיווקי

 

כאשר עוסקים בגלוקוז ובהשפעה שלו על הגוף, מתחשבים בדרך כלל באינדקס הגליקמי – שזה אומר בכמות הגלוקוז במזון ספציפי. אבל לפעמים, חשוב לתת את הדעת גם על מה שנקרא עומס גליקמי, הכולל גם את כמות הפחמימות שהמזון כולל. בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא. נסביר את החשיבות של האינדקס הגליקמי, אבל נבהיר גם את נושא העומס הגליקמי, שלפעמים יכול לשנות את תמונת ההתייחסות לפריט מזון ספציפי.

אינדקס גליקמי – מה זה בעצם

אינדקס גליקמי, פירושו רמת הגלוקוז שניתן למצוא בפריט או בסוג מסוים של מזון. האינדקס הגליקמי עומד בפני עצמו, ומתייחס אך ורק לרמות הגלוקוז במוצר. אם בוחנים מגוון רחב של מוצרי מזון רק באופן הזה, יכולים להגיע לתוצאות די מפתיעות. לדוגמה – גם באבטיח,, שהוא אחד הפירות הבריאים ביותר, וגם בסופגנייה, יש כמויות גבוהות מאד של גלוקוז. לכאורה, מה שאשר להסיק מכך הוא שדין סופגנייה כדין אבטיח, או כדין כמה משמשים טריים ועסיסיים. טבלת ערך גליקמי מפורטת,  כוללת מבחר מוצרים או פריטי מזון, את הערך הגליקמי שלנם, כמו גם את כמות הגלוקוז שהם יכולים לשחרר בזמן נתון. גם כאן, כמובן, ככל שהערך הגליקמי של מזון הוא נמוך יותר, כך המזון הוא בריא יותר ובטוח, גם לאלה הסובלים ממחלות שונות ובעיקר מסוכרת.

עומס גליקמי משנה את כל התמונה

טבלת ערך גליקמי מגדירה, כאמור, את הערך הגליקמי של מוצר או פריט מזון כל שהוא. מדובר כאמור ברמת הסוכר ובמהירות שבה הסוכר הזה משתחרר לתוך הגוף. אגל כאשר מדברים על העומס הגליקמי, מדברים על האיזון בין הגלוקוז לבין הפחמימות במוצר. אם נחזור לסופגנייה ולאבטיח, הרי שכמות הפחמימות היא שמבדילה בין שני המוצרים הסופגנייה מלאה עד להתפקע בפחמימות, שהן הבעיה העיקרית והגורם המשמעותי ביותר לבעיות. מנגד האבטיח, למרות הערך הגליקמי שלו, מכיל כמות אפסית של פחמימות. ולכן אפשר לאכול כמויות גדולות של אבטיח, ולהפיק את התועלת המרבית מהאיכויות שלו. חשוב מאד לעקוב אחרי טבלת אינדקס גליקמי במטרה לאזן את הערך הגליקמי בגוף, אבל חשוב עוד יותר להתייחס גם לעומס הגליקמי של מוצרים שונים, טבעיים או סינתטיים.

מחשבון גליקמי – מה זה בעצם

מחשבון גליקמי הוא מחשבון המודד את ההשפעה של פחמימות שונות על רמת הסוכר בדם. ככל שההשפעה המיידית של המזון על הגוף קטנה יותר, כך הערך הגליקמי שלו נמוך יותר. עם זאת, יש מקרים מזונות מסוימים מסייעים לספיגת הגלוקוז בגוף, כשהעיקריים שבהם הם חלבונים, שאליהם נקשר הסוכר. זאת, מעבר לתועלת הרבה שלהם להתפתחות חלקים מסוימים בגוף. משקה איכותי של הרבלייף מכיל כמות גדולה של חלבונים כאמור, המסייעים הן בהפחתת הגלוקוז והן בהתפתחות התקינה של הגוף. אם יש לכם עניין להרחיב את הידיעות שלכם בנושא, אתם בהחלט במקום הנכון. צרו קשר כעת והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.